برنامه نویسی

بهترین زبان برنامه نویسی در سال 2024

زبان برنامه نویسی چیست؟

برای اینکه با بهترین زبان برنامه نویسی آشنا شوید، بهتر است اول بدانید که این زبان چیست. این زبان را می توان یک زبان کد یا کدگذاری شده در نظر گرفت که کامپیوتر ها قادر به درک آن هستند که برای ساخت سایت ها و نرم افزارها از آن استفاده می شود. البته می توان آن را سینتکس (مجموعه دستورالعمل) در نظر گرفت که در ساخت برنامه های کاربردی استفاده می شود. در هر زبان شباهت ها و تفاوتی نیز وجود دارد.

برای شروع برنامه نوسی اصلی ترین چیز داشتن ایده اولیه خوب است و بعد آن باید بر آن زبان تسلط کافی داشته باشید. در ادامه به معرفی بهترین زبان ها برای یادگیری می پردازیم.

انواع زبان‌های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی به چند نوع تقسیم می شوند که هرکدام بخش مجزایی را در پروژه برعهده می گیرند که شامل:

 • رویه ای
 • کاربردی
 • شی گرا
 • اسکریپت
 • منطقی

در ادامه مقاله زبان های محبوب را به شما معرفی می کنیم همچنین برنامه ها و سایت هایی که با آن ها نوشته شده است را می گوییم.

بهترین زبان برنامه نویسی در سال 2024 از دیدگاه آروند

جاوا اسکریپت

یکی از محبوب ترین زبان ها در جهان، جاوا اسکریپت است که می توانید با آن بعضی از واکنش ها و تعاملات سایت ها را بنویسید.

آمارهایی وجود دارد که نشان دهنده این موضوع است که بیشا از 95 درصد از سایت ها در قسمت فرانت (سمت مشتری) از جاوا اسکریپت استفاده می کنند. به همین دلیل و استفاده زیاد می توان آن را یکی از محبوب ترین زبان ها برای یادگیری در سال 2024 دانست که پیشرفت شغلی برای شما به همراه خواهد داشت.

شرکت های بزرگی که از جاوا اسکریپت استفاده می کنند: اوبر، گوگل، ماکروسافت، پی پال هستند.

پایتون

بهترین زبان برنامه نویسی - پایتون

به گفته متخصصان، پایتون را به نوعی می توان آینده زبان های برنامه نویسی در نظر گرفت که زبان اصلی برای 80 درصد از دولوپرها بوده است. یکی از مزیت های پایتونوجود کتابخانه های متنوع است که باعث سهولت در یادگیری علم داده و هوش مصنوعی می شود. پس یادگیری این زبان در حال حاضر می تواند موفقیت هایی را برای شما به ارمغان بیاورد.

مزیت های پایتون

 • سهولت در یادگیری و کدنویسی
 • کتابخانه ها و فریمورک های گسترده
 • پشتیبانی از رابط کاربری گرافیکی

شرکت هایی که پایتون جزوی از برنامه آن ها است: فیسبوک، اینتل، نتفلیکس و اسپاتی فای

جاوا

استفاده در بیش از 3 میلیارد دستگاه کافی است تا جاوا را قدرتمند ترین زبان برنامه نویسی دانست که یکی از پرطرفدارترین برای استفاده در برنامه های ویندوز، تلفن همراه، توسعه وب، هوش مصنوعی و برنامه های است. پس با یادگیری جاوا موقعیت های شغلی عالی با درآمد بالا و فرصت های متعددی برای رشد به همراه دارد. در نظر داشته باشید که این مقاله در مورد بهترین زبان ها است و نمی توان به طور کلی به معرفی این برنامه محبوب پرداخت.

شرکت‌هایی که از جاوا استفاده می کنند: آمازون، ادوبی، فلیپ کارت و اینستاگرام هستند.

C و C++

زبان C را می توان مادر همه زبان ها دانست. زبانی تقریبا همه کاره که برای ساخت بازی ها، گرافیک و برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای قدمت بالایی است. زبان سی تاثیر قابل توجهی در به وجود آمدن زبان های جدید، پایگاه های داده و کامپایلرها داشته است

حتی سیستم هامل محبوب ویندوز از شرکت ماکروسافت هم حاصل استفاده از این زبان است.

در مورد استفاده از این زبان، نظرات مختلفی وجود دارد. خیلی از افراد آن را نادیده می گیرند ولی برخی معتقدند که برای توسعه C++ یادگیری C لازم است. کسانی که از سی استفاده می کنند معمولا برای توسعه عملکری برنامه هایی مانند نرم افزارهای مشتری-سرور و راه حل های تجاری از آن بهره می جویند.

C و C++ را برای نوستن سیستم ها سطح پایین مانند سیستم عامل ها و سیستم های فایل می توان در نظر گرفت ولی از آنجایی که بسیار پایدار و سریع است توسط برنامه نویسان رقابتی به طور گسترده ای استفاده می شود که به نوعی برای درک زبان های پیچیده تر کمک می کند.

این زبان دارای عملگرها و توابع هایی که است که می توان از قابلیت تمدید پذیر بودن آن ها استفاده که به نوعی مزیت محسوب می شود.

از شرکت هایی که روی این زبان استفاده می کنند می توان به: ادوبی Adobe، Google Apps، MySQL Server، ماکروسافت و اپل اشاره کرد.

C#

اجرای این زبان برنامه نویسی بر روی فریم ورک .Net است که در سال 2000 توسط ماکروسافت توسعه پیدا کرد و تاثیر زیادی در ساخت بازی ها و برنامه های دسکتاپ داشت. حدودا بیش از 30 درصد از بازی های موبایل توسط این زبان ساخته شده اند. این زبان برای طراحی بسیار مناسب است و در سطح جهانی تقاضای بالایی دارد.

پس می توان یادگیری این زبان برنامه نویسی را یک گزینه شغلی خوب هم در نظر گرفت.

مزیت های C#

 1. یادگیری و درک آسان
 2. یکپارچگی با کتابخانه های دات نت

شرکت های ماکروسافت، علی بابا و Stack Overflow نیز از این زبان استفاده می کنند.

PHP

یک زبان همه منظوره که یکی از اولین زبان های سمت سرور است و با همراهی HTML می تواند در افزودن قابلیت هایی به صفحات وب کارایی داشته باشد. تقاضای زیاد PHP به دلیل افزایش روند کارهای آنلاین است .

از ویژگی های این زبان می توان به سهولت در یادگیری، سرعت بالاتر و امنیت اشاره کرد.

بسیاری از وبسایت های معروف در کنار زبان های دیگر از پی اچ پی هم استفاده می کنند که برخی از آن ها فیسبوک، یاهو و ویکی پدیا هستند.

کاتلین

کاتلین را می توان یک زبان برنامه نویسی چند پلتفرمی دانست که طراحی آن به منظور توسعه اپلیکیشن ها است. بیشترین استفاده از کاتلین را توسعه دهندگان اندروید دارند. جایگاه چهارم در سریع ترین زبان ها در اختیار این زبان است و آن هم بدلیل مزیت های معروف آن است. اگر می خواهید در حرفه توسعه برنامه های اندروید وارد شوید ما این زبان را به شما پیشنهاد می کنیم.

چند مزیت مهم کاتلین

 1. کد مختصر و همزمانی ساختاریافته
 2. ویژگی های امنیتی پیشرفته
 3. حجم کدنویسی کمتر

شرکت‌هایی که از Kotlin استفاده می کنند: Pinterest، Uber، Trello و Amazon.

سویفت

یک زبان برنامه نویسی قدرتمند که توسط اپل توسعه یافت و از آن برای ساخت برنامه ها ios و سایر محصولات اپل استفاده می شود. آینده ای که برای این زبان می توان دید، ساخت برنامه های کاربردی با امنیت و کارایی بالا استو

مزیت های سوییفت

 1. آسان برای درک و نگهداری
 2. عملکرد تقویت شده
 3. پشتیبانی از کتابخانه های پویا

در حال حاضر شرکت های اپل، اینستاگرام، اسلک و اوبر از این زبان استفاده می کنند.

GO

یک زبان کارآمد و معتبر است که تمایزاتی با سایر زبان دارد. در سال 2007 در ابتدا برای زیرساخت های خود که رشد سریعی داشتند آن را طراحی کرد ولی به سرعت محبوبیت زیادی بدست آورد و به یکی از زبان های برتر تبدیل شد.

مزیت های زبان G یادگیری و درک آسان، پشتیبانی از فرآیندهای اتوماسیون، تسهیل در فرآیندهای هوش مصنوعی است.

از شرکت‌هایی که روی Go کار می‌کنند گوگل، بی‌بی‌سی، مدیوم و اوبر هستند.

R

برای برنامه نویسی آماری و گرافیکی از زبان R استفاده می کنند که به طور بسیار وسیع توسط افرادی که کارشان با آمارها است برای تجزیه و تحلیل استفاده می شود. افراد بسیار کمی هستند که در این زیان تخصص دارند پس یادگیری آن می تواند برای شما فرصت های زیادی را فراهم کند.

این زبان دارای کتابخانه های گسترده به منظور گرافیک های تعاملی، شی گرا و پشتیبانی از کراس پلتفرم و توسعه پذیری بالا است.

شرکت های بزرگی که از R استفاده می کنند لینکدین، آمازون و گوگل هستند.

سخن پایانی

در این مقاله با بهترین زبان های برنامه نویسی آشنا شدید که برای بررسی تخصصی تر آن ها می توانید به تحقیق بپردازید. باید بدانید که کدام زبان در حوزه کاری شما تاثیر بیشتری دارد و یادگیری آن برای شما واجب تر است.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

شرکت فنی مهندسی آروند – ارائه دهنده خدمات سئو، دیجیتال مارکتینگ، طراحی و ساخت سایت و برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا